Διοργάνωση

Επιμέλεια Διοργάνωσης

Το αγαπημένο 20άρι της άνοιξης έκλεισε τα 40!

40ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 20 χλμ.

Ο αγώνας που ξεκίνησε το 1978 από μία ομάδα δρομέων στον Άγιο Κοσμά εξελίχθηκε στο αγαπημένο 20άρι της άνοιξης και φέτος γιόρτασε την 40η επέτειο του στο ίδιο μέρος  με όλους εσάς.

Ο 40ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 20 χλμ. πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 5 Μαρτίου στη γνωστή, αγαπημένη διαδρομή στην παραλιακή με εκατοντάδες δρομείς να ζουν ξεχωριστές στιγμές σε μία όμορφη, ηλιόλουστη μέρα.

Η εκκίνηση του αγώνα  δόθηκε με κρόταλα! Όπως και στον πρώτο καταγεγραμμένο λαϊκό αγώνα δρόμου στις 14 Μαΐου 1978. Παρευρέθησαν και τίμησαν με την παρουσία τους τον 40ο αγώνα,  ο κ. Γίωργος Ηλιόπουλος, δάσκαλος, ο κ. Νίκος Σακκάς, ο κ. Γιώργος Χίος και ο κ. Κώστας Τσαγκαρακής. Πρωτοπόροι του Μαζικού Λαϊκού αθλητισμού.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Αθήνας με τη συνεργασία της ALL ABOUT RUNNING που είχε την επιμέλεια της διοργάνωσης, και την ASICS που ήταν για μία ακόμα φορά ο Μεγάλος Χορηγός του αγώνα προχώρησαν σε μία ακόμα πετυχημένη διοργάνωση με το μήνυμα της να παραμένει αναλλοίωτο στον χρόνο "Αξία έχει η συμμετοχή και όχι η νίκη.

Όλα άρχισαν στο RUNNER STORE

Όλα ξεκίνησαν το Σάββατο 4 Μαρτίου όπου στα δρομικά καταστήματα RUNNER STORE (στο Golden Hall και στη Γλυφάδα), που ήταν και φέτος χορηγός της διοργάνωσης, οι συμμετέχοντες είχαν τη δυνατότητα να παραλαμβάνουν τα πακέτα συμμετοχής τους (bib number, t-shirt) καθώς και ενεργειακά τζελ από την HIGH5 Sports Nutrition, που οι περισσότεροι κατανάλωσαν κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Την Κυριακή ο ήλιος έκανε από νωρίς εμφανείς τις προθέσεις του ζεσταίνοντας την εγκατάσταση του Αγίου Κοσμά όπου είχε στηθεί και φέτος το σκηνικό του αγώνα. Οι δρομείς των 20 χλμ. αλλά και τα πρώτα μέλη των ομάδων της σκυταλοδρομίας λίγο πριν τις 10:00 είχαν πάρει τη θέση τους πίσω από την αψίδα της.

Πολύ γρήγορα η παραλιακή λεωφόρος γέμισε με  περισσότερους από 600 δρομείς που κατευθύνονταν προς το Καβούρι τρέχοντας δίπλα στη θάλασσα. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι δρομείς είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν το αγαπημένο τους αθλητικό ποτό, POWERADE, αλλά και το Φυσικό Μεταλλικό Νερό ΑΥΡΑ, αποκτώντας έτσι την ενυδάτωση και την απαραίτητη αντοχή για να συνεχίσουν την προσπάθειά τους.

Λίγα λεπτά αργότερα, 200 περίπου παιδιά ζούσαν τις δικές τους «δυνατές» δρομικές, στιγμές συμμετέχοντας στον αγώνα των 2χλμ. εντός των εγκαταστάσεων του ΕΑΚΝ Αγ. Κοσμά και τερματίζοντας στο στάδιο.

Λίγο μετά τις 11:00 ο πρώτος δρομέας έκανε την εμφάνισή του στο Κεντρικό Στάδιο του στίβου. Ήταν ο Κώστας Δρόσος  ο οποίος ήταν και ο νικητής του 40ου Αγώνα Δρόμου Υγείας Αθήνας 20χλμ. με τελικό χρόνο 01:08:14. Ακολούθησαν ο Αλεξανδρόπουλος Γιάννης σε 01:12:39 και ο Ακριτίδης Χρύσανθος σε 01:14:52. Λίγο αργότερα τερμάτισε και η πρώτη γυναίκα, η Κατερίνα Ασημακοπούλου σε 01:18:28 με την Χάιντι Διακομοπούλου και τη Στεφανιδάκη Ελένη να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα σε 01:28:35 και 01:34:04 αντίστοιχα.

Οι τερματισμοί συνεχίζονταν για αρκετή ώρα ακόμα με το κλίμα στο Στάδιο να είναι πιο ζεστό από ποτέ, όχι μόνο λόγω θερμοκρασίας αλλά και της ανταπόκρισης του κόσμου που βρισκόταν εκεί  για να χειροκροτήσει τις προσπάθειες των δρομέων.

Στον αγώνα πήραν επίσης μέρος 36 ομάδες σκυταλοδρομίας με το “Φισκάρδο - Κεφαλονιά”, δηλαδή τον Γεράσιμο Πατρίκιο και τον Αντρέα Τσαπάκη, να καταλαμβάνουν την πρώτη θέση.

Φυσικά, όλοι όσοι τερμάτισαν πήραν το δικό τους πακέτο… αποκατάστασης, με άφθονο φυσικό μεταλλικό νερό ΑΥΡΑ, αθλητικό ποτό POWERADE και μπανάνες DOLE ώστε να αναπληρώσουν άμεσα τη χαμένη ενέργεια.

Συνολικά τερμάτισαν περισσότεροι από 600 δρομείς στα 20χλμ., 36 ομάδες σκυταλοδρομίας αλλά και 250 παιδιά.

Η ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ Α.Ε. ήταν και φέτος εκεί, προσφέροντας πολύτιμη βοήθεια στην οριοθέτηση της διαδρομής με κώνους σε όλο το μήκος της, το πρακτορείο ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ TOURS, η INTERAMERICAN διέθεσε ένα επανδρωμένο ασθενοφόρο για την ασφάλεια και την υγεία των συμμετεχόντων, οι Σαμαρείτες του Ερυθρού Σταυρού (παράρτημα Πειραιά) και η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αττικής έδωσαν δυναμικό παρών καθώς και η παρουσία των εθελοντών που έφτασαν στους 100, παρέχοντας αίσθημα ασφάλειας σε όλους, ενώ η Τροχαία Ελληνικού και Καλλιθέας, ο ΟΑΣΑ και η ΣΤΑ.ΣΥ. ΤΡΑΜ Α.Ε. ρύθμισαν αποτελεσματικά την κυκλοφορία, ώστε να μην παρεμποδιστούν ή κινδυνέψουν σε κανένα σημείο οι δρομείς.

Το ραντεβού έχει ήδη κανονιστεί για τις 26 Νοέμβριου 2017 όπου ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας  Αθήνας διοργανώνει τον 35ο Αγώνα Δρόμο Υγείας Αθήνας 10χλμ. που βαδίζει και αυτός προς την τέταρτη δεκαετία του!